Colline Rove

Border Collie

Kilka słów o rasie Border Collie

Border Collie to rasa, która skradła moje serce. Psy o niesamowitej urodzie i inteligencji. Lotny umysł, bystre spojrzenie, szybkość, zwinność, gotowość do działania w każdej chwili i umiejętność komunikacji z przewodnikiem “bez słów”, ponadto ogromne pieszczochy rządne miłości, to pierwsze co mi przychodzi do głowy, kiedy myślę o moich psach. 

Rasa powszechnie uważana za jedną z najinteligentniejszych na świece! Uczą się w tempie błyskawicznym, z chęcią wykonują najtrudniejsze polecenia i chcą więcej i więcej! W rasie możemy wyszczególnić kilka typów, najbardziej popularny to podział na psy typu show, verse i work. Oczywiście jest to bardzo ogólny podział, rasa jest niesamowicie różnorodna zarówno pod względem wizualnym (długość sierści, umaszczenie, typ budowy) jak i psychicznym (predyspozycje do różnych aktywności). Doskonale odnajdują się w psich sportach, takich jak frisbee, agility i inne, pracy pasterskiej jak i na wystawach psów. 

Ale nie dajcie się zwieść ???? Te wszystkie cechy można przypisać psu wyszkolonemu/dobrze ułożonemu, który ma odpowiedniego przewodnika. Pamiętać trzeba, że szczenię nawet najmądrzejszej rasy nie rodzi się z wgranym oprogramowaniem z zestawem sztuczek i komend. Odbierając swojego wymarzonego szczeniaka dostajecie czystą kartkę, psie dziecko, które ma w sobie zestaw instynktu, podstaw socjalizacji wyniesionej z hodowli, swój indywidualnych charakter/temperament, a to jakim psem się stanie w przyszłości zależy przede wszystkim od nowego przewodnika!  

Border collie to przede wszystkim psy UŻYTKOWE! Nawet psy z linii “show”, powszechnie uważane za te łatwiejsze, wywodzą się od psów użytkowych i mimo że ich instynkty są zazwyczaj już mocno wyprane, a ich budowa w pewien sposób ogranicza możliwości fizyczne, to gdzieś z tyłu głowy nadal mają resztki instynktu pasterskiego. Co to oznacza w praktyce? Cechami pożądanymi było między innymi dostrzeganie najmniejszego ruchu, doskonały słuch, szybkość, umiejętność pracy z przewodnikiem pod jego komendami ale jednocześnie bycie twardym w stosunku do zwierząt, w razie potrzeby umiejętność użycia zębów oraz duża odporność na presję. Takie cechy czyniły Border Collie psami pomocnymi w pracy na których można było polegać. W dzisiejszych czasach, niestety większość z tych jakże pięknych cech, niejednokrotnie uważana jest za wadę. Dlatego rozważając tę rasę warto się zastanowić jakiego tak naprawdę psa potrzebujemy? Ile czasu jesteśmy w stanie mu poświęcić? Czy mamy w sobie dość samozaparcia i konsekwencji aby szczeniaka odpowiednio wychować i zaspokoić jego potrzeby? Czy jego pierwotne cechy nie będą nam przeszkadzały? W odpowiednich rękach, ze świadomym i konsekwentnym przewodnikiem te psy mogą stworzyć piękny duet. Jednak nieprawidłowo prowadzone, zostawione same sobie mogą stać się udręką dla właścicieli jak i otoczenia, pamiętajmy o tym!!  

Scroll to Top